Naše putování realitním trhem začíná v roce 1993, kdy jsem získal svoje první zkušenosti s nemovitostmi a díky nim svůj první byt. Představte si, že se díky stroji času přenesete do roku 1993. Ačkoliv od revoluce v listopadu 1989 uplynuly již tři roky, teprve rozdělením československé republiky k 1.1.1993 začalo podnikání a rozvoj ekonomiky v nově vzniklé České republice. Série zákonů zavedla jako samostatnou měnu českou korunu, daň z příjmu, daň z přidané hodnoty, stavební spoření a řadu dalších dříve neznámých věcí. V té době jsem byl prodejcem elektroniky a tak Vám udělám exkurzi do pravěku technologií. Opravdu tehdy neexistovaly vymoženosti jako:
POČÍTAČE V DOMÁCNOSTECH – první stolní počítače PC AT se vyráběly ve Slušovicích a přes vysokou cenu pomalu pronikaly nejprve do firem, nejprve jako psací stroje s legendárním editorem T602, později jako nástroj pro vedení účetnictví. První Windows, podobné těm, co známe dnes, byly v roce 1998 Windows 98 s grafickým rozhraním. Objemy dat byly z dnešního pohledu až 10.000 krát menší – disketa měla kapacitu 1,44 MB proti dnešnímu flash disku s 16 GB, operační paměť 4 MB proti 4 GB , harddisk 80 MB proti dnešním 1000 GB.
INTERNET A E-MAIL – informace jsme získávali ve škole a v televizi, ti zvídavější v knihách. Inzeráty vycházely v inzertních novinách jako byl Infoservis ve Zlíně, Annonce v Praze a Inzertexpress v Brně. První připojení k internetu bylo dostupné od tehdejšího SPT Telecom, dnešní Telefoniky O2 až v roce 1996. Rychlost prvních modemů posílajících data po vytáčených telefonních linkách byla od neuvěřitelných 64 kbps v roce 1998 přes ADSL s 1 Mbps od roku 2003 až k dnešnímu vysokorychlostnímu připojení o rychlosti až 100 Mbps. WiFi připojení, bez kterého dnes neumíme žít, se objevilo až v roce 2009.
MOBILY – pevnou telefonní linku v bytě měli jen vyvolení a čekalo se na ni roky. Do firmy jsem získal první telefon v roce 1993 prostřednictvím jediného úplatku, který jsem kdy komu dal. Bez telefonu jsme nemohli prodávat ani komunikovat s dodavateli, tak nebyla jiná možnost. Na ulicích stály telefonní budky s automaty na mince, telefonní přístroje měly otočné číselníky, které dnes uvidíte už jen v muzeu. První GSM mobily začaly až v roce 1996 ale zásadně změnily komunikaci až od roku 1998. I zde jsem byl průkopníkem – už v roce 1994 jsem měl první „mobilní telefon“ – bezdrátový Panasonic, který dosáhnul z obchodu do bytu na vzdálenost 120 m.
DIGITÁLNÍ TELEVIZE – v roce 1993 vysílaly pouze dva české programy, ti šťastnější blízko hranic sledovali slovenské, rakouské, polské nebo německé programy. Proto byl obrovský zájem o satelitní příjem zahraničních programů, kterým jsem se živil do roku až do roku 1996. Zábavě kralovaly filmy s amatérským dabingem na VHS kazetách, které definitivně vyhynuly až v roce 2016. DVD se objevuje až v roce 1998, vypalovačky CD a DVD až na přelomu století. Moderní ploché TV vznikly původně jako displeje notebooků a počítačové monitory, rozšířily se do domácností masově až v posledních 10 letech. (Ne)kvalita obrazu VHS kazet i analogové televize by Vás vyděsila stejně jako tehdejší nabídka videopůjčoven, které byly na každém rohu. HD rozlišení se rozšířilo až v roce 2010, do té doby byl kvalitní obraz jen v kině nebo z DVD.
HUDBA V ELEKTRONICKÉM FORMÁTU – v roce 1993 byly nejrozšířenějším hudebním médiem audiokazety a černé vinylové gramodesky – ty, které se nyní znovu vrací do módy. Znalci ví, že se dodnes lisují pro celý svět v Loděnicích u Prahy. Postupně je nahradily CD disky s digitálním záznamem. Běžné počítače však nedokázaly zpracovat vysoký datový tok hudby, natož videa až do konce století. První hudba v digitálním formátu mp3 se objevila až v roce 2001 a díky pomalosti internetu se přenášela pouze na disketách. Stahování hudby a videa z internetu začalo až v roce 2010.
PRO MILENIÁLY A JEŠTĚ POZDĚJI NAROZENÉ – elektřina, auto i splachovací záchod už byl. Potvrzují se však předpovědi futurologa Alwina Tofflera, že současná asi osmistá generace (počítáno od vzniku lidstva) používá technologie, které vznikly až za jejich života (viz výše) a nemůže k tomu využít zkušeností svých předků – tedy nás – retro rodičů a prarodičů.
Na nově vznikajícím trhu s bydlením to nebylo jiné. Neexistovaly:
BYTY V OSOBNÍM VLASTNICTVÍ – masově se rozšířily až po roce 1994, kdy díky novému zákonu 72/1994 začaly převody bytů z majetku obcí a družstev do vlastnictví nájemníkům. Tím se nastartoval realitní trh, do té doby nebyl s čím obchodovat – svépomocně postavené domy se neprodávaly.
TRŽNÍ PRONÁJMY BYTŮ – pronajímat byt bylo možné pouze se souhlasem majitele – tedy obce nebo družstva –jen v případech, kdy nájemce nemohl prokazatelně byt užívat, třeba kvůli práci nebo nemoci. Řada lidí byty držela pro svoje potomky a „pronajímali“ je načerno, což bylo nezákonné a hrozilo, že o byt přijdou. Pronájem bytu za smluvní tj. tržní nájemné byl možný až od poloviny roku 1995.
NOVÁ VÝSTAVBA BYTŮ – kromě dobíhající družstevní výstavby se nestaví žádné nové byty, které by si mohl zájemce o bydlení pořídit do vlastnictví a vlastně ani nemá za co – hypotéky ještě neexistují a na bydlení se nedá došetřit. Proto jsem si první byt pořídil už v roce 1993 a nečekal, až stát splní sliby o bydlení pro každého. Vývoj cen a realitního trhu najdete v dalších článcích (můj příběh)
STAVEBNÍ SPOŘENÍ – teprve v roce 1993 začal stát podporovat spoření na bydlení a všichni horečně uzavírali smlouvy, aby dostali státní podporu 4500 Kč k naspořeným 18000 Kč za rok. Nebyli jsme s ženou výjimkou a začali spořit na svoje první bydlení.
HYPOTÉKA – první hypotéční úvěry v ČR se datují v roce 1995, běžný úrok byl 14 %, přičemž stát dotoval hypotéky na bydlení podporou ve výši 4%. Zájem postupně narůstal s klesajícími úroky a vznikající novou výstavbou – v roce 2001 byl úrok okolo 7% a proto podpora státu klesla na 2%. První stoprocentní hypotéky se objevují až v roce 2002.
REALITNÍ KANCELÁŘE A MAKLÉŘI – v roce 1993 bylo ve Zlíně pouze 5 realitních kanceláří, které se zabývaly zejména správou restituovaných domů a prodejem rodinných domů – nic jiného se prodávat nedalo. Průkopníky výměn bytů a převodů družstevních bytů jsme byli právě my v Agentuře Zvonek. Počty makléřů začaly růst na dnešních 18.000 až se vstupem velkých realitních sítí na trh v roce 2006.
Měl jsem potěšení být u zrodu realitního trhu (nejlepší práce co znám) a také sledovat vývoj elektrických médií i technologií od začátku. Pro dnešní generaci uživatelů nepředstavitelný pokrok v technologiích je dobře zmapovaný na internetu – doporučuji návštěvu Technického muzea v Brně. Moji synové si tam mimo jiné vyzkoušeli vytáčení čísla na rotačním číselníku historického telefonu v telefonní budce.
Muzeum realitního trhu neexistuje, ačkoliv jeho exponáty v podobě domů a bytů vzniklých za posledních 100 let nás stále obklopuje. Popíšu Vám tedy vývoj realitního trhu z mého pohledu od roku 1993 v těchto etapách:
- Od růžových zítřků 1993 po první krizi 1998 – (1993 až 1998)
- Nová výstavba 1999 až po pokles cen 2004
- Od invaze realitek 2005 až po krizi 2010
- Propad výstavby 2011 a pokles cen až do 2016